Boys
2013-'14 Season Coverage
Boys
Article updated: 12/30/2012 2:36 AM
Comment More
Share this on Pinterest

Subject Line (article title)

Saturday's boys basketball scoreboard
 

Send to (required)

E-mail

Send from (required)

E-mail
Name

Message (optional)

Success - Article sent! Click to close
Saturday's boys basketball scoreboard

Saturday's boys basketball scoreboard

*

Story Continues Below

Pontiac tournamnet

Championship Game

Simeon 60, West Aurora 47

West Aurora -- S. Thomas 2 0-0 4, C. Thomas 1 0-0 2, Mcauley 2 0-0 5, Walker 5 0-0 10, Lee 2 0-0 6, Griffin 1 0-0 3, Dunn 2 0-0 5, Acevedo 5 2-4 12, Wyeth 0 0-0 0. Totals: 20 2-4 47.

Simeon -- Morrow 2 4-5 8, Nunn 3 3-4 11, Parker 5 0-0 14, Pollard 3 0-0 7, Tate 4 2-3 12, Williams 0 0-0 0, Woods 3 2-5 8, Ingram 0 0-0 0, Ivey 0 0-0 0, Moore 0 0-0 0, Nonvell 0 0-0 0, Norris 0 0-0 0. Totals: 20 11-17 60.

West Aurora 16 10 7 1 4--47

Simeon 17 13 19 11 --60

3-point baskets: West Aurora: Lee, 2, Dunn, Griffin, Mcauley. Simeon: Parker 4, Nunn 2, Tate 2, Pollard. Fouled out: None.

*

SemifinaL: West AURORA WEST 49, WARREN 44

Warren -- Deere 4 0-0 9, Rosquist 0 0-0 0, Cygan 2 0-0 4, Austin 8 0-0 22, Betori 3 0-0 9, Mason 0 0-0 0, Hill 0 0-0 0, White 0 0-0 0, Gillespie 0 0-0 0. Totals 17 0-0 44.

Aurora West -- S. Thomas 6 2-3 14, C. Thomas 3 0-0 6, Mcauley 9 2-4 20, Walker 2 0-0 5, Lee 1 2-2 5, Griffin 0 0-0 0, Dunn 0 0-0 0, Williams 1 0-0 2. Totals 22 6-9 49.

Warren 11 8 12 13 --44

Aurora West 13 10 14 12 --49

3-point baskets: Warr: Austin 6, Betori 3, Deere; AW: Lee, Walker.

Fouled out: Warr: Cygan

*

Third Place: chicago curie 53, warren 45

Warren -- Austin 7 0-1 15, Betori 2 0-0 6, Cygan 2 1-2 5, Deere 2 0-0 4, Gillespie 0 0-0 0, Hill 1 0-0 2, Mason 1 4-4 6, Rosquist 1 0-0 3, White 2 0-0 4. Totals 18 5-7 45.

Chicago Curie -- Alexander 10 0-1 20, Davis 3 2-2 11, Elebye 1 0-0 2, Farraj 0 0-0 0, Gage 2 0-1 5, Holliday 0 0-0 0, Marshall 1 0-0 2, Pickens 0 0-1 0, Richardson 2 2-4 6, Snowden 0 0-2 0, Stamps 2 0-0 5, Tolbert 0 0-0 0, Wallace 0 0-0 0, Washington1 0-2 2. Totals 22 4-13 53.

Warren 5 13 7 20 --45

Chicago Currie 14 13 9 17 --53

3-point baskets: Warr: Betori 2, Austin, Rosquist; CC: Davis 3, Gage, Stamps.

Fouled out: Warr: Cygan.

*

5th Place

St. Charles North 61, Bloomington 49

St. Charles North -- Goetz 2 0-0 6, Ludwig 1 0-0 2, Neari 2 0-0 4, Payne 10 8-9 29, Preocanin 3 0-0 6, Stanko 5 0-0 10, Swason 1 2-2 4, Callaghan 0 0-0 0, Cotter 0 0-0 0, DeMoss 0 0-0 0, Hedges 0 0-0 0, Miller 0 0-0 0, Pretert 0 0-0 0. Totals 24 10-11 61.

Bloomington -- Beasley 4 0-2 9, Donnelly 4 0-0 8, Eddins 0 0-0 0, Grayson 0 0-0 0, McDavis 6 0-113, Romani 1 0-0 2, Rose 5 0-0 13, Scogin 0 0-0 0, Sims 1 0-0 2, Thompson 1 0-0 2. Totals 22 0-3 49.

St, Charles North 11 20 13 17 --61

Bloomington 15 13 4 17 --49

3-point baskets: SCN: Goetz 2, Payne. B: Rose 3, Beasley, McDavis. Fouled out: B: Romani.

*

Grant Holiday Tournament

GRAYSLAKE NORTH 70, ROUND LAKE 46

Round Lake -- Wright 7 2-3 17, Bommon 2 0-0 5, Jennings 3 3-4 11, Lopez 1 1-2 3, No. 10 2 2-4 8, Green 0 0-0 0, Juarez 0 0-0 0, Pick 1 0-0 2, Ridley 0 0-0 0, Ruiz 0 0-0 0. Totals 16 8-13 46.

Grayslake North -- Carmody 0 0-0 0, Fish 10 3-3 24, Smith 4 2-3 10 Mateling 4 5-5 14, Einloth 0 0-0 0, Winfield 0 0-0 0, Toole 0 0-0 0, Tepper 1 2-2 4, Taskovic 2 0-0 5, Walker 1 0-0 2, Palade 1 0-0 2, Anzelmo 0 0-0 0, Diprova 2 0-0 5, Dodge 2 0-0 4. Totals 27 12-13 70.

Round Lake 14 13 9 10 --46

Grayslake North 20 18 13 19 --70

3-point baskets: RL: Jennings 2, No. 10 2, Wright, Bommon; GN: Fish, Mateling, Taskovic, Diprova.

*

Northridge Prep 65, GRANT 52

Northridge Prep -- Haig 1 2-2 4, Strenk 5 4-5 14, Stoll 9 9-10 28, Zermeno 6 3-4 15, Hanretty 2 0-0 4, Kane 0 0-0 0, Leazer 0 0-0 0. Totals 23 18-21 65.

Grant -- Malmberg 0 0-0 0, Lostroscio 1 0-2 2, Noda 5 1-3 13, Dunning 3 3-3 9, Miller 2 0-2 4, Tokarz 0 0-0 0, Burns 4 3-4 13, Blanchette 4 3-5 11. Totals 19 10-19 52.

Northridge Prep 14 13 16 22 --65

Grant 6 14 14 18 --52

3-point baskets: NP: Stoll; Grt: Noda 2, Burns 2.

Fouled out: None.

*

McHenry 53, Richmond-Burton 40

*

East Aurora Tournament

7th place: Belvidere North 48, Aurora Central Catholic 46

5th place: Geneva 57, East Aurora 54

3rd place: Peoria Central 71, Oswego East 68

*

Title: Neuqua Valley 66, Pleasure Ridge Park 55

Neuqua Valley -- Mikulecky 1 2-2 4; Piotrowski 2 0-0 4; Pugh 0 0-0 0; Boudreau 0 0-0 0; Lonn 0 0-0 0; Miskel 2 3-4 7; Sandifer 3 0-0 7; Robertson 4 1-1 9; Incaudo 1 0-0 2; Raridon 2 0-0 6; Welsh 1 0-1 3; Davis 3 0-0 6; Kenny 8 3-4 19. Totals 27 9-12 67.

Pleasure Ridge -- McDaniels 1 6-6 8; Taylor 4 2-6 10; Hunter 2 0-0 5; Clemons 0 0-1 0; Byrd 2 0-2 4; Oyler 2 2-2 6; Harris 4 0-0 11; Lavender 3 1-2 8; Sawyer 1 1-2 3. Totals 19 12-21 55.

Neuqua Valley 18 15 17 17 --67

Pleasure Ridge 12 14 8 21 --55

3-point baskets: NV: Sandifer, Raridon 2, Welsh. PR: Hunter, Harris 3, Lavender. Fouled out: PR: Sawyer.

*

5th Place

Geneva 57, East AUrora 54

Geneva -- McCaffey 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, Trimble 4 1-1 10, D'Amico 1 0-0 3, Navigato 8 3-4 22, Parrilli 0 4-4 4, Temple 1 0-0 2, Chapman 5 6-7 16. Totals 19 14-16 57.

East Aurora -- Talbert 0 0-0 0, Velazquez 2 0-0 5, Franklin 1 1-1 3, Reynolds 5 2-2 12, Villezcas 3 0-0 8, Warren 9 1-2 1, Willis 8 3-4 25. Totals 19 7-9 54.

Geneva 18 11 11 17 --57

East Aurora 14 16 13 11 --54

3-point baskets: Gen: Navigato 3, Trimble, D'Amico. EA: Willis 6, Villezcas 2, Valazquez 1.

Fouled out: None.

*

7th Place

BElvidere north 48, Aurora Central Catholic 46

ACC -- Andujar 3 2-2 9, Soris 1 1-2 3, Flint 1 3-4 5, May 1 0-0 3, O'Donnell 2 0-0 4, Herreld 4 0-0 12, Schuetz 4 1-2 10, Anger 0 0-0 0. Totals 16 7-11 46.

Belvidere North -- Ellingson 2 0-0 6, Glenn 3 2-4 10, Boxleitner 0 1-2 1, Berkenpas 5 8-9 18, Blake 2 1-2 7, Howe 1 0-0 2, Villareal 0 0-0 0, Zickert 1 2-2 4, Hartfiel 0 0-0 0. Totals 14 14-19 48.

ACC 10 12 10 14 --46

Belvidere North 9 11 11 17 --48

3-point baskets: ACC: Herreld 4, Andujar, May, Schuetz. Belv: Ellingson 2, Glenn 2, Blake 2. Fouled out: ACC: Schuetz.

*

All Tournament Team:

Team #1: CJ Vaughn (OE); Pat Kenny (NV); Myles Boone (PC); DeJon Talber (EA); MVP: LaMontray Harris (PR).

Team #2: Nate Navigato (Gen); Jabari Sandifer (NV); Taywan Taylor (PR); Antonio McDaniels (PR); Phil Schuetz (ACC).

Immaculate Conception/Westmont Christmas Tournament

7th Place: Northside Prep 52, Morgan Park 43

5th Place: Elmwood Park 71, Latin 65 (OT)

3rd Place: Westmont 52, Evergreen Park 50

*

Championship: Imm. Conception 57, St. Edward 51

Immaculate Conception -- Carr 7 1-2 17, Sutton 5 0-0 14, Taylor 2 9-11 13, Brinkman 2 2-4 6, Muellers 3 0-0 6, Epting 0 1-2 1

St. Edward -- Elam 6 1-2 14, Domel 4 2-2 10, Kavela 5 0-2 10, Duffy 2 5-9 9, Ponce 3 0-0 6, Butzow 1 0-0 2

Immaculate Con. 15 6 15 21 --57

St. Edward 6 22 15 8 --51

3-point baskets: IC: Sutton 4, Carr 2. SE: Elam

*

Glenbard West Tournament

7th Place: Fenton 51, Hubbard 46

Hubbard -- Pointer 0 0-0 0; Simmons 4 3-10 12; Smith 0 0-0 0; Dowdy 1 0-0 2; Landeros 4 1-5 12; McReynolds 3 3-5 11; Stringer 3 3-3 9; Driver 0 0-0 0. Totals 15 10-23 46.

Fenton -- Yario 3 0-3 6; Nixon 0 0-0 0; Troly 3 1-7 8; Kik 3 1-2 7; Stone 13-9 5; Stams 2 1-4 6; Irizarry 2 0-0 6; Harris 0 0-0 0; Kottra 0 1-2 1; Kleppe 0 0-0 0; Jakalski 0 1-2 1; Wagner 5 1-3 11. Totals 19 9-32 51.

Hubbard 6 10 8 22 --46

Fenton 8 6 13 24 --51

3-point baskets: H: Landeros 3, McReynolds 2. F: Troly, Stamas, Irizarry 2. Fouled out: None.

*

5th place: Timothy Christian 51, West Chicago 37

Timothy Christian -- Valrie 0 0-0 0; Thompson 0 0-1 0; Larkin 0 0-0 0; Ditchfield 0 1-2 1; Leach 7 0-0 18; Funchess 1 0-0 2; Rhiner 0 0-2 0; Davidson 3 2-8 8; VanderBrug 9 2-4 22. Totals 20 5-17 51.

West Chicago -- Weier 1 0-0 2; Rizzo 4 1-1 10; Pauley 0 1-2 1; Konchar 4 0-5 9; Orr 1 0-0 2; Doell 0 2-4 2; Zajac 4 0-0 11. Totals 14 4-12 37.

Timothy Christ. 11 14 10 16 --51

West Chicago 8 15 10 4 --37

3-point baskets: TC: Leach 4, VanderBrug 2. WC: Rizzo, Konchar, Zajac 3. Fouled out: TC: VanderBrug.

*

3rd place: St. Francis 44, Glenbard West 41

St Francis -- Kimball 4 0-1 10, Pisarski 4 4-6 13, Prociuk 0 0-0 0, Zettinger 4 1-2 9, Sullivan 1 0-0 2, Bonner 0 0-0 0, McShea 2 0-1 4, Brown 2 2-2 6. Totals: 17 7-12 44.

Glenbard West -- Bos 1 0-0 3, Montgomery 0 0-0 0, Kane 2 0-0 5, Davis 6 6-7 18, Washington 0 4-4 4, Tollas 0 1-2 1, Jenner 3 0-2 6, Marcus 1 2-2 4, Colliander 0 0-0 0. Totals: 13 13-17 41.

St. Francis 19 10 8 7 --44

Glenbard West 6 10 8 17 --41

3-point baskets: .Fouled out: SF: Kimball 2, Pisarski; GW: Bos, Kane. Fouled out: None.

*

championship: Leyden 67, Willowbrook 53

Leyden -- Lozoya 5 0-0 12, Jackson 0 1-2 1, Gonzalez 8 3-5 19, Best 0 1-4 1, Woolf 12 3-4 29, Stocks 1 0-0 3, Vallejo 1 0-0 2, Whigham 0 0-0 0. Totals: 27 8-15 67.

Willowbrook -- Joiner 5 3-5 16, Greene 3 1-2 8, Rushing 1 0-0 2, Kilianek 6 1-1 13, Trent 4 4-8 12, Poole 0 0-0 0, Puckett 1 0-1 2. Totals: 20 9-17 53.

Leyden 7 20 18 22 --67

Willowbrook 16 8 14 15 --53

3-point baskets: L: Lozoya 2, Woolf 2, Stocks. W: Joiner 3, Greene. Fouled out: .W: Joiner

*

Proviso West Holiday Tournament

Consolation semifinals

Dunbar 63, Nazareth 62

Crespi Carmelite 72, Hillcrest 60

Championship semifinals

Proviso East 79, Oswego 55

Morgan Park 67, Stevenson 52

Semifinals

Glenbrook North 61, VonSteuben 45

Fenwick 58, Manley 31

New Trier 70, Rockford Auburn 67

St. Joseph 49, St. Charles East 46

Bogan 64, Maine South 45

*

MORGAN PARK 67, STEVENSON 52

Morgan Park -- Williams 0 1-2 1, Davis 3 1-2 8, Garrett Jr. 2 2-3 7, Cunningham 5 0-0 11, Walker 5 0-0 10, Moore 2 2-2 6, T. Johnson 4 1-1 9, Harris 4 0-0 10, M. Johnson 0 0-0 0, Chatman 0 0-0 0, Whatley 0 0-0 0, Robinson 0 0-0 0, Taylor 1 3-4 5. Totals 26 10-14 67.

Stevenson -- Brunson 4 7-9 17, Morrissey 0 4-6 4, Stempel 1 0-0 3, Cohen 4 1-3 9, Cashaw 5 4-4 15, Duffy 0 0-0 0, Nichols 0 2-2 2, Berkson 0 0-0 0, House 0 0-0 0, Sanon 0 0-2 0, Kwak 0 0-0 0, Kinscherff 1 0-0 2. Totals 15 18-26 52.

Morgan Park 20 17 18 12 --67

Stevenson 6 18 14 14 --52

3-point baskets: MP: Harris 2, Garrett Jr., Davis, Cunningham; Stev: Brunson 2, Cashaw, Stempel.

*

Benet 71, Homewood-Flossmoor 55

Benet -- Eshoo 6 2-2 17; Pellettieri 0 0-0 0; Euritt 3 0-0 7; McInerney 5 2-4 12; O'Mara 9 5-7 23; Valentine 0 0-0 0; Boyle 0 0-0 0; Gianaras 0 0-0 0 ; Bonnett 0 2-2 2; Yesufu 0 0-0 0; Haemmerle 3 0-0 7; Toner 0 1-2 1; Roemer 0 0-0 0; Beneventi 1 0-1 2. Totals 27 12-18 71.

Homewood-Flossmoor -- Bullock 2 2-3 7; Surles 1 0-0 2; Scott 3 1-2 9; Wofford-Humphrey 4 2-2 13; Hill 8 0-2 16; Anderson 0 0-0 0; Little 1 0-0 2; Willis 2 0-0 6; Odiase 0 0-0 0. Totals 21 5-9 55.

Benet 17 15 24 15 --71

Homewood-Fl. 20 5 14 16 --55

3-point baskets: B: Eshoo 3, Euritt, Haemerle. HF: Bullock, Scott 2, Wofford-Humphrey 3, Willis 2. Fouled out: None.

*

7th-place semifinals

St. Joseph 49, St. Charles East 46

St. Joseph -- Turner 6 0-1 13, Ash 4 0-0 10, Watson 1 4-4 6, Patty 6 2-6 14, Simmons 0 3-7 3, Brown 0 0-0 0, Patton 1 0-0 2, Lewis 0 1-2 1, Johnson 0 0-0 0. Totals: 18 10-20 49.

St. Charles East -- Washington 3 0-0 6, Adduci 6 4-4 18, Skoog 1 1-2 3, Mason 3 1-1 8, Gentry 1 3-4 5, Wilson 0 0-0 0, Griffiths 1 0-0 2, McQuillan 0 1-2 1, Wilkerson 0 1-2 1, Asquini 1 0-0 2. Totals: 16 11-15 46.

St. Joseph 21 9 12 7 --49

St. Chales East 11 8 16 11 --46

3-point baskets: SJ: Ash 2, Turner; SCE: Adduci 2, Mason.

Rebounds: SJ: 34 (Patty 12); SCE: 30 (Gentry, Mason 7).

*

Elgin Holiday Tournament

Larkin 60, Elgin 51

Elgin -- Williams 7 11-14 28, Sitter 0 1-2 1, Butler 1 0-0 2, Parham-Dunner 1 0-0 2, Sanders 0 0-0 0, Bednar 1 0-1 2, Mari 1 0-0 2, Sedlack 5 2-2 14. Totals 16 14-19 51.

Larkin -- Hunter 2 3-4 8, Streety 3 2-2 9, McCullum 2 7-10 11, Darke 0 0-0 0, Ruff 6 7-10 21, Boley 0 2-2 2, Royse 2 3-4 7. Totals 16 24-32 60.

Elgin 9 17 12 13 --51

Larkin 19 14 14 13 --60

3-point baskets: E: Williams 3, Sedlack 2; L: Hunter, Streety, Ruff 2.

Fouled out: L: Streety.

*

Glenbard North 63, Dundee-Crown 51

Dundee-C. --Beasley 5 3-7 13, Buckley 1 2-3 4, Kissack 1 1-2 4, Muscat 1 0-0 2, Rodriguez 9 3-4 22, Parson 2 0-2 4, Conley 0 2-2 2, Crenshaw 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, Totals 19 11-20 51.

Glenbard N. --Jackson 3 2-3 8, Fiduccia 7 2-2 17, Storto 2 0-0 4, Collier 0 0-0 0, Flanigan 10 2-5 22, Holbert 3 0-0 8, Gasiorowski 0 0-0 0, Singh 2 0-0 4, Consitt 0 0-0 0, Totals 27 6-10 63.

Dundee-C. 15 9 14 13 -- 51

Glenbard N 16 16 17 14 -- 63

3-point baskets: D-C-- Rodriguez, Kissack; GN-- Holbert 2, Fiduccia.

*

Batavia 75, Las Vegas Centennial 65

Batavia --Pollack 9 4-4 25, Rueffer 3 3-4 11, Coffey 4 0-0 12, Strittmatter 3 2-2 8, Horton 3 0-0 6, Knox 0 0-0 0, Carlston 4 5-5 13, Schoessling 0 0-0 0, Tague 0 0-2 0, Brandt 0 0-0 0, Albrecht 0 0-0 0, Totals 26 14-17 75.

LV Centennial --Mal. Allen 9 4-5 23, Mar. Allen 9 6-8 24, Turley 0 0-0 0, Thompson 0 0-0 0, Berkley 2 2-2 6, Grimes 0 0-0 0, Leyva 0 0-0 0, Prado 0 0-0 0, Davis 3 1-2 8, Stewart 0 0-0 0, Debouck 0 0-0 0, Cole 0 0-0 0, Page 0 0-0 0, Maples 0 0-0 0, Santos 1 2-2 4, Totals 24 15-19 65

Batavia 23 15 24 13 -- 75

LV Centennial 18 20 12 15 -- 65

3-point baskets: C-- Mal. Allen, Davis; B-- Coffey 4, Pollack 3, Rueffer 2 .

Fouled out: C--Thompson .

*

Elgin All-Tournament Team

Arie Williams (Elgin), Kendale McCullum (Larkin), Quantice Hunter (Larkin), Luke Potnick (Buffalo Grove), Micah Coffey (Batavia), Marcus Allen (Centennial), Malcom Allen (Centennial), Chip Flanigan (Glenbard N.), Justin Jackson (Glenbard N.), Brandon Rodriguez (Dundee-Crown), Jon Fuqua (Walther Lutheran), Isaiah Box (Rockford East), Torian Pearson (Harlan), Henry Peters (Francis Parker), Langdon Neal (Francis Parker).

*

Jacobs Holiday Tournament

Prairie Ridge 38, Marian Central 34

Prairie R. -- Perhats 0 0-0 0, Bradshaw 2 2-2 7, DeLage 0 0-0 0, Tucker 0 0-0 0, Peterson 1 0-0 2, Witt 1 0-0 3, Meikel 0 1-2 1, Ticknor 6 2-2 16, Gilbert 1 0-0 3, Berg 2 0-0 4, Behning 1 0-0 2, Hering 0 0-0 0. Totals 14 5-6 38.

Marian C. -- Schnepf 0 1-2 1, Yuk 0 0-0 0, Lindell 3 0-0 7, Caldez 3 1-2 9, Waytula 1 0-2 2, Lee 5 0-0 10, Haley 0 0-0 0, Buettner 0 1-2 1, Lindquist 2 0-0 4, Ohlrich 0 0-0 0, Pischke 0 0-0 0. Totals 14 4-8 34.

Prairie R. 8 12 9 9 --38

Marian C. 13 7 9 6 --34

3-point baskets: PR -- Bradshaw, Witt, Ticknor 2, Gilbert; MC -- Lindell, Caldez 2.

*

Rockford Jefferson 71, Chicago Hope 44

Hope -- Sacluti 5 0-1 12, Hughs 2 12-12 16, Munoz 2 0-0 4, McGary 0 1-2 1, Davis 0 0-0 0, Vega 0 0-0 0, Calvin 3 5-6 11. Totals 12 18-21 44.

Jefferson -- Moore 5 1-2 15, Johnson 2 0-0 4, Brown 2 0-0 4, Monroe 1 0-0 3, Mayes 6 4-6 17, Baker 0 0-0 0, Pittman 5 3-4 15, Ferguson 3 0-0 6, Ellis 0 2-2 2, Daniels 2 0-0 5, Richardson 0 0-0 0. Totals 26 10-14 71.

Hope 9 12 17 6 --44

Jefferson 22 11 13 25 --71

3-point baskets: CH -- Hughs 2; RJ -- Moore 4, Monroe, Mayes, Pittman 2, Daniels.

*

South Elgin 68, Elk Grove 64

Elk Grove -- Patel 4 2-2 11, Amann 6 5-6 18, Melendez 5 4-4 17, DeBell 0 0-0 0, Alcazar 4 0-0 8, Kelly 4 0-0 8, Gatziolis 0 0-0 0, Wary 1 0-0 2. Totals 24 11-12 64.

South Elgin -- McClure 5 0-0 11, Padron 1 1-2 4, Hatchett 1 0-0 2, Wells 10 6-8 32, Hicks 1 0-0 3, Winsel 0 0-0 0, Grant 3 0-1 6, Lundy 2 6-6 10. Totals 23 13-17 68.

Elk Grove 22 18 8 16 --64

South Elgin 17 15 11 25 --68

3-point baskets: SE -- McClure, Padron, Wells 6, Hicks; EG -- Patel, Amann, Melendez 3.

*

Johnsburg 54, Tilden 51

Johnsburg -- Dingman 4 0-0 10, Ridout 5 0-0 13, Lobermeier 2 0-0 4, Talbot 0 0-0 0, Dombrowski 2 0-0 4, Huemann 2 1-3 5, Conroy 0 0-0 0, Sigmund 7 1-2 18. Totals 24 2-5 54.

Tilden -- Muhammad 1 0-2 3, Jackson 4 0-0 9, Myers 5 1-2 14, Potts 7 0-2 14, Winifield 2 0-0 4, Grant 1 0-0 3, Junius 2 0-0 4. Totals 22 1-6 51.

Johnsburg 14 18 9 13 --54

Tilden 12 8 16 15 --51

3-point baskets: J -- Dingman 2, Ridout 3, Sigmund 3; T -- Muhammad, Jackson, Myers 3, Grant.

*

Zion-Benton 57, Cary-Grove 46

Cary-Grove -- Szydio 3 0-0 6, McDonough 2 0-0 6, Gregoire 3 0-0 7, May 1 0-2 3, Motzel 5 1-1 12, Krich 1 1-2 3, Lee 3 2-3 9, Plazek 0 0-0 0, Splitt 0 0-0 0. Totals 18 4-8 46.

Zion-Benton -- Cadette 1 0-0 3, Young 1 1-2 3, Yarbrough 8 2-5 19, Curry 0 0-2 0, McLean 0 0-0 0, Maynard 0 0-0 0, Ramirez 6 0-0 15, Calvert 6 2-4 14, Lay 0 0-0 0, Maragne 1 0-0 2, Wilson 0 1-2 1. Totals 23 6-15 57.

Cary-Grove 11 8 7 20 --46

Zion-Benton 7 19 12 19 --57

3-point baskets: C-G -- McDonough 2, Gregoire, May, Motzel, Lee; Z-B -- Cadette, Yarbrough, Ramirez 3.

*

Bartlett 59, Jacobs 52

Bartlett -- Moss 3 2-2 10, Aluquin 2 3-4 8, McKeague 1 0-0 2, Bush 3 0-1 8, Wantroba 0 1-2 1, Nekola 0 0-0 0, Davis 0 0-2 0, Seidi 0 0-0 0, Kramer 2 0-0 4, Reid 3 0-0 6, Triphahn 0 0-0 0, Whitaker 3 10 -11 16, Kibler 0 0-0 0, Blanchett 2 0-0 4. Totals 19 16-22 59.

Jacobs -- Ojo 7 2-6 16, Ledinsky 3 0-0 6, Ross 0 0-0 0, Orange 1 0-0 2, Billings 0 0-2 0, Berndt 2 0-2 4, Micel 0 1-2 1, Nerja 1 0-0 3, Schwerdtmann 7 2-3 20. Totals 21 8-15 52.

Bartlett 16 14 5 24 -- 59

Jacobs 10 7 17 18 -- 52

3-point baskets: B-- Moss 2, Aluquin, Busch 2; J-- Nerja, Schwerdtmann 4.

Fouled out: J-- Ojo.

*

Barrington 62, Lakes 59

Barrington -- Zaumseil 10 1-4 24, Nelson 3 2-3 9, Tolentino 1 1-2 3, McAndrews 0 0-0 0, Tuzil 1 3-7 5, Madrzyk 4 0-0 9, Bart 3 2-5 8, Vollman 2 0-0 4. Totals 24 9-21 62.

Lakes -- Edwards 0 0-0 0, Spencer 4 1-2 10, Tomasiewicks 0 0-0 0, Bergeron 3 1-6 8, Swindle 1 0-0 2, Kohler 5 3-4 16, Clark 7 3-7 18, Gomulka 2 1-2 5. Totals 22 9-21 59.

Barrington 13 18 17 14 -- 62

Lakes 13 20 16 10 -- 59

3-point baskets: B-- Zaumseil 3, Nelson, Madrzyk; L-- Spencer, Bergeron, Kohler 3, Clark.

*

crystal lake central 65, Crystal lake south 43

CL South -- Mahoney 0 0-1 0, Wagner 0 0-0 0, Bartusch 1 0-4 2, Schiller 1 0-0 2, Johnson 1 0-0 2, Thomas 0 0-0 0, Smith 0 0-0 0, Rogers 6 2-4 15, Frericks 0 0-0 0, Schumaker 2 0-0 4, Geske 3 2-6 8, Meitzler 4 1-1 10. Totals 18 5-16 43.

CL Central -- C. Murphy 4 0-2 8, Vesely 0 0-0 0, Thomas 0 1-2 1, Knoeppel 5 6-7 17, Peisker 0 0-0 0, Cavanagh 0 0-0 0, Fleck 1 3-4 5, Panicko 7 0-1 15, Vanscoyoc 6 5-7 19. Totals 23 15-23 65.

CL South 11 8 9 7 -- 43

CL Central 15 22 16 12 -- 65

3-point baskets: CLC-- Panicko, Knoeppel, Vanscoyoc; CLS-- Rogers, Meitzler.

*

Jacobs All -Tournament Team

*Corban Murphy (CL Central), * Brad Zaumseil (Barrington), * Direll Clark (Lakes), Austin Rodgers (CL South), Lance Whitaker (Bartlett), Milik Yarbrough (Zion-Benton), Will Schwerdtmann (Jacobs), Jared Mayes (Jefferson), Kyle Fleck (CL Central), John Moss (Bartlett), Justin Bergeron (Lakes), Austin Amann (Elk Grove), Tj Sigmund (Johnsburg), Allen Potts (Tilden), David Panicko (CL Central).

* -- denotes unanimous selection.

*

IC/Westmont Tournament

At Westmont

Immaculate Conception 57, St.Edward 51

St. Edward -- Elam 6 1-2 14, Domel 4 2-2 10, Favela 5 0-2 10, Duffy 2 5-9 9, Ponce 3 0-0 6, Butzow 1 0-0 2. Totals 21 8-15 51.

Immaculate C. -- Carr 7 1-2 17, Sutton 5 0-0 14, Taylor 2 -11 13, Brinkman 2 2-4 6, Muellers 3 0-0 6, Epting 0 1-2 1. Totals 19 13-22 57.

St. Edward 6 22 15 8 -- 51

Immaculate C. 15 6 15 21 -- 57

3-point baskets: IC-- Sutton 4, Carr 2; STE-- Elam.

Fouled out: STE-- Butzow, Ponce, Favela.

*

Marengo Invite

WAUCONDA 53, SYCAMORE 48

Sycamore -- Winters 2 0-0 5, Feuerbach 0 0-1 0, Mottet 5 2-3 15, Skelley 5 0-0 13, Nelson 1 2-4 4, Wright 3 0-0 6, Hurley 0 4-4 4, Vinz 0 1-2 1, Evans 0 0-0 0, K.Buzzard 0 0-0 0, C.Buzzard 0 0-0 0. Totals 19 9-14 48.

Wauconda -- Sidlowski 1 0-2 2, Swenson 6 0-1 15, Blomberg 2 2-2 7, King 3 0-1 6, Thomas 7 1-3 17, Head 1 4 4 6, McFarlin 0 0-0 0, Lovelle 0 0-0 0. Totals 20 7-13 53.

Sycamore 16 8 9 15 --48

Wauconda 17 5 15 16 --53

3-point baskets: Syc: Mottet 3, Skelley 3, Winters; Wauc: Swenson 3, Thomas 2, Blomberg.

Fouled out: Syc: Mottet.

*

Woodstock 53, Westminster christian 42

Westminster C. -- Woodhouse 4 0-0 10, Carani 4 1-2 9, Wiewel 2 0-0 4, Brandon 4 0-0 10, Kleczynski 3 0-0 6, Rejman 1 0-0 3. Totals 18 1-2 42.

Woodstock -- King 1 0-0 2, Kaufman 4 2-2 12, Turner 9 2-7 21, Buhrow 2 1-2 7, Kohley 2 4-4 9, Benjamin 0 2-2 2. Totals 18 11-17 52.

Westminster C. 18 6 12 6 -- 42

Woodstock 10 11 15 17 -- 53

3-point baskets: WC-- Woodhouse 2, Brandon 2, Rejman; Wood.-- Kaufman 2, Turner, Buhrow 2, Kohley.

*

Plano Tournament

3rd Place

Aurora Christian 54, Kaneland 46

Kaneland -- David 3 0-0 7, T. Carlson 2 2-2 7, Miller 6 1-2 15, VanBogaert 1 0-0 2, Pruett 2 0-0 4, C. Carlson 0 0-0 0, Harvell 0 0-0 0, Fedderly 0 0-0 0, Limbrunner 5 1-4 11. Totals 19 4-8 46.

Aurora Christian -- McQuade 1 2-2 4, Show 0 0-0 0, Suttle 4 2-2 10, Singer 1 0-0 2, McNelis 3 1-2 7, Windle 7 0-5 16, Harrell 2 5-6 10, Schweisthal 0 1-2 1, Wolfe 1 1-2 4. Totals 19 12-21 54.

Kaneland 9 15 12 10 --46

Aurora Christian 22 14 9 9 --54

3-point baskets: K: Miller 2, David, T. Carlson. AC: Windle 2, Harrell, Wolfe. Fouled out: None.

*

Consolation Championship: Rockford Christian 50, Burlington Central 45

Burlington C. -- Minehart 0 0-0 0, Warner 4 1-3 9, Horton 0 0-0 0, Schutta 0 0-0 0, Deng 7 0-0 16, Ritchie 2 1-2 5, Harris 2 1-3 5, Hunnicutt 2 4-4 8, Raney 0 0-0 0, McCurdy 0 0-0 0, Ozburn 0 2-2 2. Totals 17 9-14 45.

Rockford C. -- B. Williams 1 1-2 3, A. Williams 4 3-5 12, Mable 6 5-10 18, Dachman 3 1-2 8, Hultman 2 1-2 7, Johnson 0 2-3 2, S. Bubnack 0 0-0 0, C. Bubnack 0 0-0 0. Totals 16 13-24 50.

Burlington C. 9 9 14 13 --45

Rockford C. 18 8 10 14 --50

3-point baskets: BC -- Deng 2; RC -- A. Williams, Mable, Dachman, Hultman 2.

*

Alden-Hebron Tournament

Harvest Christian 72, Keith School 36

Harvest C. -- Fox 3 0-0 6, Cramer 3 0-0 6, Fritz 6 0-0 15, Adams 2 0-0 4, Wolff 4 0-0 8, Caver 1 0-0 2, Alston 2 0-0 5, Turpin 3 1-6 7, Vislisel 8 1-3 17, Borst 1 0-0 2 . Totals 33 2-15 72.

Harvest C. 25 22 14 11 -- 72

Keith 6 10 6 14 -- 36

3-point baskets: HC-- Alston.

*

Harvest Christian 52, Christian Liberty 35

Harvest C. -- Fox 3 1-1 7, Fritz 2 0-0 5, Adams 0 0-0 0, Wolff 2 1-2 5, Turpin 3 1-2 7, Borst 7 0-1 14, Vislisel 7 0-3 14. Totals 23 3-9 52.

Christian L. -- Silva 5 1-1 14, Daniel 0 0-0 0, Chu 0 0-0 0, Salsgiver 0 0-0 0, Colbert 3 0-0 7, Swiderek 3 2-2 9, Cunningham 2 1-2 5. Totals 13 4-5 35.

Harvest C. 14 13 12 13 -- 52

Christian L. 5 18 5 9 -- 35

3-point baskets: HC-- Fritz; CLA-- Silva 3, Colbert, Swiderek .

*

Wheeling tournament

Alcott 62, Wheeling 37

Wheeling -- Pierro 2 0-0 6, Majkowski 1 0-0 2, Ricciardi 4 5-6 15, Laude 0 0-0 0, Kim 0 0-0 0, Bertrand 2 0-0 5, Levin 0 0-2 0, Webb 0 0-0 0, Nauert 0 0-0 0, Jordan 1 3-3 6, Webber 1 1-2 3. Totals 11 9-13 37.

Alcott -- Benton 2 4-7 8, Scott 4 0-0 10, Green 3 0-1 6, Boatang 6 1-2 13, Pearson 9 7-8 25. Totals 22 12-18 62.

Wheeling 9 10 8 10 --37

Alcott 9 21 12 20 --62

3-point baskets: Whl: Pierro 2, Ricciardi 2, Bertrand, Jordan; Alct: Scott 2.

*

Streamwood 64, Libertyville 51

Libertyville -- Johns 0 0-0 0, Carlucci 0 0-0 0, Cayce 1 0-0 2, Lipp 7 2-4 20, Deichl 8 4-4 20, Scanlan 3 2-4 8, Borcia 0 1-1 1, Clark 0 0-0 0. Totals 19 9-13 51.

Streamwood -- Norman 3 3-3 9, Siewert 6 0-1 16, Strong 1 0-0 2, Dichoso 2 0-0 5, Lightbourne 6 2-2 14, Williams 3 0-1 6, Z.Harris 3 1-3 8, A.Harris 1 2-2 4. Totals 25 8-12 64.

Libertyville 13 15 11 12 --51

Streamwood 12 20 15 17 --64

3-point baskets: Lib: Lipp 4; Strm: Siewert 4, Dichoso, Z.Harris.

*

Fremd 47, Carmel 35

Fremd -- Kubis 2 0-0 2, Glassmann 9 4-7 25, Williams 1 1-2 3, Krupa 1 2-2 4, Benka 2 0-1 4, Carlson 1 5-6 7, Magnani 1 0-0 2. Totals 16 12-18 47.

Carmel -- Belser-Bailey 0 0-0 0, Poyser 2 3-5 8, George 0 0-0 0, M.Barr 0 0-0 0, Kirby 1 0-0 3, Edkins 2 0-0 5, C.Barr 3 1-2 7, Duff 5 2-2 12. Totals 13 6-9 35.

Fremd 13 7 13 14 --47

Carmel 10 3 13 9 --35

3-point baskets: Frm: Glassmann 3; Carm: Poyser, Kirby, Edkins.

Fouled out: Carm: C.Barr.

*

Consolation Third place

Prospect 49, Vernon Hills 33

Vernon Hills -- Curry 6 4-6 16, Rathod 1 2-2 4, Nardini 0 2-2 2, Flis 1 3-4 5, Mariella 0 0-0 0, McNamara 2 0-0 5, Fulton 0 1-1 1, Vavrik 0 0-0 0. Totals 10 12-15 33.

Prospect -- Frasco 3 2-3 9, O'Hara 4 2-4 10, Kapka 1 0-0 3, Flahaven 2 2-2 6, Houghton 1 2-4 4, Malczewski 5 3-6 13, Olson 1 0-0 2, McPartlin 1 0-0 2. Totals 18 11-19 49.

Vernon Hills 10 10 6 7 --33

Prospect 12 9 16 12 --49

3-point baskets: VH: McNamara; Pros: Frasco, Kapka.

*

Loyola 54, Deerfield 51 (OT)

Loyola -- Kucera 4 1-2 13, Wehman 2 0-0 4, Boehm 0 0-0 0, Clarke 4 0-0 9, C.Sullivan 4 0-2 10, Byrne 2 0-0 6, Morrissey 1 0-0 2, Bauer 0 0-0 0, M.Sullivan 4 2-2 10. Totals 21 3-6 54.

Deerfield -- Porter 1 4-4 6, Gurvey 3 0-0 9, Ferdman 2 1-2 5, Kuznetsky 1 0-0 2, Glantz 3 1-2 8, Alfieri 8 5-6 21, Baum 0 0-0 0. Totals 18 11-14 51.

Loyola 14 13 14 6 7 --54

Deerfield 10 12 12 13 4 --51

3-point baskets: Loy: Kucera 4, Clarke, C.Sullivan 2, Byrne 2; Deer: Gurvey 3, Glantz.

*

Consolation championship

lake park 56, maine west 44

Maine West -- Dones 3 0-0 7, Bates 6 2-4 14, Kukec 3 0-0 9, O'Neil 0 0-0 0, Sherman 1 2-3 4, Volk 0 0-0 0, Finnander 0 0-0 0, Ferreren 5 0-0 10. Totals 18 4-7 44.

Lake Park -- Van Aswegen 3 0-0 7, Kimbrough 5 3-4 14, Moore 4 1-2 9, McDaniel 0 2-2 2, Cortez 2 0-0 5, Vance 0 0-0 0, Caboor 2 2-2 6, Ktsanes 5 4-6 14. Totals 21 12-16 56.

Maine West 11 14 13 6 --44

Lake Park 7 16 16 17 --56

3-point baskets: MW: Dones, Kukec 3; LP: Van Aswegen, Kimbrough.

*

Third place

naperville central 61, st. viator 54

St. Viator -- P.McNamara 2 0-0 2, Hammarlund 2 0-0 4, M.Arogundade 4 2-5 10, Falotico 1 0-0 3, Martin 9 2-4 22, Cannella 0 0-0 0. Totals 23 5-12 54.

Naperville Central -- Lopez 6 5-5 13, Antony 2 4-8 9, Suntken 3 0-0 7, Bennett 1 2-2 5, Blaszceyk 4 4-8 14, Auld 0 2-2 2, Maloney 0 2-2 2, Czarnowski 4 0-3 8. Totals 18 19-30 60.

St. Viator 12 8 12 22 --54

Naperville Cen. 15 12 16 18 --60

3-point baskets: StV: Falotico, Martin 2; NaC: Antony, Suntken, Bennett, Blaszceyk 2.

*

Championship

notre dame 54, niles north 52

Niles North -- Nix 4 3-4 17, Dillard 3 2-4 8, Beckford 7 1-1 15, Myles 2 0-0 5, Voitik 2 0-0 4, Penn 0 0-0 0, Ranger 1 0-0 2, Tayloe 0 0-0 0. Totals 21 6-9 51.

Notre Dame -- Stephenson 4 0-2 8, Serrano 0 2-4 2, Maestrani 3 3-4 12, Hirsch 0 0-0 0, Becar 3 0-0 6, M.Mooney 6 1-1 14, Stephens 5 2-4 12. Totals 21 8-15 54.

Niles North 18 7 13 14 --52

Notre Dame 10 16 16 12 --54

3-point baskets: NiN: Nix 2, Myles; ND: Maestrani 3, M.Mooney.

*

Alden-Hebron tournament

harvest christian 52

ChristiAn liberty acad. 35

Harvest Christian -- Fox 3 0-0 7, Fritz 2 0-0 5, Adams 0 0-0 0, Wolff 2 1-2 5, Turpin 3 1-2 7, Vislisel 7 0-3 14, Borst 7 0-1 14. Totals 24 2-8 52.

Christian Liberty Acad. -- Silva 5 1-1 14, Daniel 0 0-0 0, Chu 0 0-0 0, Salsgiver 1 0-0 2, Colbert 3 0-0 7, Swiderek 3 2-2 9, Cunningham 2 1-2 5. Totals 14 4-5 35.

Harvest 14 13 12 13 --52

CLA 5 18 5 9 --35

3-point baskets: HrvCh: Fox, Fritz; CLA: Swiderek, Cunningham.

*

Pekin tournament

Lake Zurich 61, Hersey 50

Hersey -- Watters 1 2-2 4, Sutrinaitis 2 4-4 9, N.Heeren 1 0-0 2, Burke 1 0-0 2, Sauer 0 0-0 0, Mueller 3 0-0 6, Messer 3 2-3 8, Haas 0 0-0 0, Dahnweih 2 0-1 5, Fuerst 2 5-10 9, Oke Dran 0 0-0 0, Orlandi 2 1-2 5. Totals 17 14-22 50.

Lake Zurich -- Ahrends 0-0 2, Zahrey 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, Helgeson 2 0-0 4, Moon1 3-4 5, Kruse 3 4-6 13, Kahn 1 0-0 2, O'Neill 2 1-2 7, Repplinger 3 5-7 11, Roach 2 5-7 9, McClaughry 4 0-0 8. Totals 19 18-26 61.

Hersey 20 10 12 8 --50

Lake Zurich 16 18 14 13 --62

3-point baskets: Hers: Sutrinaitis, Dahnweih; LZ: Kruse 3, O'Neill 2.

*

York tournament

York 52, waubonsie valley 36

Waubonsie Valley -- Sutton 0 2-2 2, Brownridge 4 6-7 15, Gialamas 1 0-0 2, Jefferson 3 0-0 6, Stewart 0 0-0 0, Cordes 0 2-2 2, Karkazis 2 2-2 8, Warden 0 0-0 0, Dehaan 0 0-0 0, Cepeda 0 1-2 1. Totals 10 13-15 36.

York -- Cohn 5 6-10 18, Rose 2 3-4 8, Roberts 1 2-2 4, Toohey 4 4-6 12, Kurasch 2 0-0 4, Klos 2 0-0 4, Heinle 0 0-0 0, Lyons 0 0-0 0, Kovatchis 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, Jager 0 0-0 0, Gasparich 0 2-2 2. Totals 16 17-26 52.

Waubonsie Valley 6 11 7 12 --36

York 15 10 15 12 --52

3-point baskets: WV: Brownridge, Karkazis 2; York: Cohn 2, Rose.

*

Lyons 63, Palatine 59

Lyons -- Niego 0 2-2 2, Heath 6 3-5 18, O'Reilly 8 4-5 20, Mrazek 1 4-6 6, Aikens 1 0-0 2, Josipovic 0 0-0 0, Palmer 0 1-2 1, Cybulski 7 0-1 14, Onion 0 0-0 0, Cullen 0 0-0 0. Totals 22 14-21 63.

Palatine -- C.Macahon 7 3-4 19, A.Macahon 1 0-0 2, Gavin 1 0-0 2, Smart 6 3-5 17, Grana 2 4-4 9, Watson 4 0-0 10, Jarrett 0 0-0 0. Totals 22 14-21 63.

Lyons 10 6 24 23 --63

Palatine 17 11 14 17 --59

3-point baskets: Lyons: Heath 5; Pal: C.Macahon 2, Smart 2, Grana, Watson 2.

*

conant 45, riverside-brookfield 38

Conant -- Cophe 1 1-2 3, Ranallo 3 6-9 13, Schimel 1 2-2 5, Forte 0 0-0 0, McBride 4 1-1 10, Hudson 3 3-4 11, Monti 1 1-2 3, Sotos 0 0-0 0. Totals 13 14-20 45.

Riverside-Brookfield -- Loury 2 3-4 8, VandeMerkt 1 0-0 2, Lesniak 0 1-2 1, Kincanon 0 0-0 0, Henry 3 3-3 10, Ljuboja 6 4-6 16. Totals 12 11-15 38.

Conant 12 5 8 6 14--45

R-Brookfield 11 5 6 7 7--38

3-point baskets: Con: Ranallo, Schimel, McBride, Hudson 2; RB: Loury, VandeMerkt, Henry.

*

7th Place

palatine 49, st. ignatius 42

Palatine -- C.Macahon 4 2-2 12, A.Macahon 1 0-0 2, Gavin 0 0-0 0, Smart 6 2-2 15, Grana 4 0-0 9, Jarrett 3 1-4 8, Watson 1 0-0 3. Totals 19 5-8 49.

St. Ignatius -- Langhenry 1 1-1 3, Larry 3 0-0 7, Allen 5 0-0 10, Pierce 3 0-0 7,Drasin 4 0-2 8, Snower 0 0-0 0, Digenan 3 0-0 7. Totals 19 1-3 42.

Palatine 12 8 18 11 --49

St. Ignatius 14 11 9 8 --42

3-point baskets: Pal: C.Macahon 2, Smart, Grana, Jarrett, Watson; StI: Larry, Pierce Digeman.

*

Third place

riverside-Brookfield 78, Waubonsie Valley 67

Waubonsie Valley -- Sutton 1 0-0 2, Cordes 4 2-2 10, Brownridge 7 2-3 19, Jefferson 5 2-3 12, Stewart 1 0-0 2, Gialamas 3 0-0 7, Karkazis 4 00- 11, Warden 2 0-0 4, Dehaan 0 0-0 0. Totals 27 6-8 67.

Riverside-Brookfield -- Loury 3 0-0 9, VandeMerkt 5 0-0 12, Lesnial 2 1-1 6, Henry 5 0-0 13, Ljuboja 12 9-11 33, Kincanon 2 0-0 5. Totals 29 10-12 78.

Waubonsie Valley 20 12 18 17 --67

R-Brookfield 20 21 16 11 --78

3-point baskets: WV: Brownbridge 3, Gialamas, Karkazis 3; RB: Loury 3, VandeMerkt 2, Lesniak, Henry 3, Kincanon.

*

*

Championship

york 30, conant 29

York -- Heinle 0 0-0 0, Cohn 3 2-3 9, Toohey 1 2-2 4, Rose 1 0-0 3, Roberts 1 0-0 2, Kurash 3 1-2 7, Klos 1 0-0 2, McKinley 1 0-0 2, Kovatchis 0 0-0 0. Totals 11 5-7 30.

Conant -- Ranallo 1 1-3 4, Schimel 2 0-0 6, Copher 0 0-0 0, Forte 1 00 2, McBride 2 0-0 5, Hudson 3 1-1 8, Monti 0 0-0 0, Sotos 2 0-2 4. Totals 11 2-6 29.

York 11 10 5 4 --30

Conant 7 6 7 9 --29

3-point baskets: York: Cohn, Rose; Con: Ranallo, Schimel 2, McBride, Hudson.

*

Other scores

Lane Tech 49, UIC Prep 48

Kenwood 70, Holy Trinity 43

Naperville North 48, St. Ignatius 36

11th place: UIC Prep 55, Holy Trinity 41

9th place: Kenwood 38, Lane Tech 25

5th place: Naperville North 58, Lyons 51

*

All Tournament Team:

Derek Westman (NN); Lester Larry (StI); Remy Price (Ken); Jarryd Heath (LT); Robert Hudson (Con); Damonta Henry (RB); Jared Brownridge (WV); Roosevelt Smart (Pal); Justin Kurash (Y). MVP: David Cohn (Y)

*

Pickneyville Tournament

Jerseyville 43, Montini

3rd Place: Olney 57, Montini 56 (OT)

Hinsdale South Holiday Tournament, TBA

Wheaton North 50, Sandburg 42

WN: Biegalski 18 pts

Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
page v1.3